Informace o materiálech

Co je to merino vlna?

Tajemství Merino vlny spočívá ve výjimečně jemných vláknech, což dělá tuto vlnu jednu z nejjemnějších vln dostupných na trhu.

Tím že je tato vlna tak extrémně jemná je schopná se lépe ohýbat než hrubší vlněná vlákna. Zároveň má Merino vlna lepší elasticitu, díky tomu zabraňuje, aby oblečení/šaty ztrácely tvar.

Merino vlna je tvořena keratinem, stejně jako lidský vlas, je zcela biologicky rozložitelná. Naproti tomu, syntetická vlákna se rozkládají velmi pomalu.

Merino vlna je obnovitelným zdrojem vláken, jelikož Australská ovce je schopna vyrobit nové rouno každý rok.

Dle výzkumu je Merino vlna považována za nejbezpečnější tkaninu pro oblečení i ložní prádlo, může pomoci s existujícími nemocemi kůže a zároveň díky své skvělé tepelné regulaci zajistit lepší spánek nebo fungování během dne.

“Z vlastní zkušenosti můžu merino vlnu doporučit na sporty všeho druhu, jelikož absorbuje vlhkost a zanechává tělo v ideální teplotě”

Merino vlna pochází ze speciálně šlechtěných ovcí na Novém Zélandu nebo Austrálie a to hlavně díky vlhčímu podnebí.

8 důvodů proč nosit merino

Prodyšnost

Merino vlněná vlákna můžou absorbovat velké množství vodní páry a následně ji odpařit do vzduchu, čím udržuje kůži sušší delší dobu.

Regulace teploty

Merino vlna poskytuje osobní “klimatizaci” prostřednictvím svého přirozeného provedení, které vytváří velké množství malých izolačních vzduchových kapes.

Odolnost proti zápachu

Prodyšnost Merino vlny pomáhá snižovat pocení a zápach a zároveň udržovat pokožku suchou a čistou.

Měkkost a jemnost

V dnešní době Merino vlna dosahuje neuvěřitelně vysokých standardů jemnosti a měkkosti, což jí dělá jednu z nejpohodlnějších a nejlepších vláken vhodných pro běžné oblečení a sportovní oblečení.

Pružnost

Merino vlna je přirozeně pružná díky své unikátní struktuře. Merino vlákna jsou jako vinuté pružiny, které se vždy vracejí do původního stavu po natažení a prodloužení vzniklé během nošení. Udržuje stále stejný tvar a kvalitu oděvu.

Ochrana proti UV záření a požární odolnost

Merino vlna poskytuje přirozenou ochranu proti ultra-fialovému záření a je odolná proti požáru. Ukládá méně statické elektřiny ve srovnání s jinými vlákny. Žádné ze syntetických vláken nemůžou zaručit stejné výhody a komfort.

Všestrannost

Merino vlny mohou být použity v široké paletě lehkých tkanin a jemné pleteniny, plus velmi inovativní vývoj, jako jsou například Merino krajky nebo žeržej, ideální pro jemné oděvy na jaro-léto.

Nadčasová elegance

Díky své pružnosti Merino vlna udržuje trvalý tvar během celého dne i v nejteplejších klimatických podmínkách, což z něj činí ideální vlákno pro cestování a nebo rušné obchodní cesty pro muže i ženy.

Materiály našich dodavatelů

ENGEL – Přírodní Merino vlna s hedvábím

Kombinace Merino vlny s hedvábím je jedna z nejoblíbenějšáích kombinací a to v poměru 70% přírodní merino vlny a 30% čistého přírodního hedvábí. Tato směs kombinuje termoregulační vlastnosti měkké jemné vlny s hedvábností čistého hedvábí na pokožce.

Organická vlna Merino použitá v tomto oděvu je certifikována IVN jako BEST, která splňuje a překračuje ekologické normy GOTS.

Engel sám říká: „Ekologické hospodaření je motivováno úctou a respektem ke zvířatům a člověku. Ovce Merino, které produkují naši vlnu, jsou chovány podle požadavků příslušných druhu, aby mohly žít zdravě a bez stresu. Pastviny proto musí ovcím Merino vyhovovat v klimatických i ekologických podmínkách. Použití pesticidů je jak na loukách, tak na zvířatech nepřípustné. Zvířata se rozmnožují přirozeným způsobem a jakékoli změny na zvířeti, jako je stříhání ocasu nebo mulování, jsou zakázány. Zkrátka – ovce by měly žít šťastný život!”

Merino panenská vlna používaná ve vlněném a vlněném/hedvábném spodním prádle ENGEL pochází z ekologického zemědělství. Certifikovaný organický původ vlny zajišťuje, že byla vyrobena bez škodlivých látek, jako jsou pesticidy a herbicidy. Proto je těmto oděvům udělen nejvyšší certifikát, punc kvality NATURTEXTIL–IVN ZERTIFIZIERT BEST.

Ovcím Merino se obvykle daří v horských oblastech ve vysokých nadmořských výškách, což vede k vlně, která má mnoho výhod při nošení přímo na kůži.

Vlna absorbuje vlhkost do středu vlákna, takže je navenek stále suché. Toto je velmi zdravé pro vaši pokožku – vaše pokožka zůstane suchá, zatímco vlna dokáže absorbovat až 33 % své vlastní hmotnosti a přitom bude pocitově suchá.

Vlna „dýchá“ a uvolňuje svou vlhkost do atmosféry. Dělá to dynamicky v reakci na okolní prostředí, takže pokud jste vy nebo vaše dítě aktivní a více se potí, vlna pro vás pracuje tvrději.

Vlna je také přirozeně antibakteriální, odolná vůči nečistotám a velmi pružná, takže se z ní vyrábí nádherné oblečení, které se snadno obléká a svléká a je vynikající pro oblékání miminek a dětí. Bylo také prokázáno, že vlna Merino absorbuje UV záření v celém rozsahu spektra a poskytuje vynikající lehkou ochranu proti slunci i v létě.

Vlna je skvělým regulátorem teploty, zpomaluje účinky změn teploty a pomáhá předcházet pocení tím, že absorbuje vlhkost a uvolňuje ji v reakci na okolní prostředí. Engel nazývá své přiléhající vrstvy vyrobené z této látky „spodním prádlem, které nic nepřekoná“.

Zdravotní přínosy vlny se odhalují znovu a znovu. Studie ukázaly, že pro zdraví předčasně narozených dětí je lepší, když jsou kojeny na vlně spíše než na bavlně, a pro pokožku nemocničních pacientů je lepší, když leží na vlně spíše než na polyesteru. Vlna také pomáhá spát. Nejméně dvě studie ukazují, že lidé mají lepší noční spánek s vlnou kolem sebe – usínají rychleji, spí déle a mají také kvalitnější spánek.

Vezměte prosím na vědomí, že podle nařízení EU o označování není povoleno uvádět typ vlny, je povoleno pouze označení „100% wool“ nebo „new wool“. Tento oděv je však certifikovaný organickou merino vlnou.

Po staletí je hedvábí známé jako prvotřídní tkanina, která se nosí přímo na kůži. Je velmi hladké, takže nedráždí a má dobré izolační vlastnosti, které mu pro jeho lehkost dodávají dobrou hřejivost. Je také přirozeně antibakteriální a zdravé pro pokožku.

Kombinace vlny Merino a hedvábí dává termoregulační vlastnosti měkké jemné vlny s hedvábností čistého hedvábí na pokožce. Engel nazývá své přiléhající vrstvy vyrobené z této látky „spodním prádlem, které nic nepřekoná“

 

ENGEL – Hedvábí

Hedvábná nit je vlákno živočišného proteinu, které je extrahováno z kokonu bource morušového. Vlákno má podobnou strukturu a vlastnosti jako vlna. Toto přírodní hedvábné vlákno má mimořádnou délku, pevnost v tahu, jemnost a charakteristickou přilnavost, proto se jedná o jeden z nejkvalitnějších textilních materiálů. Hedvábí aktivně vyrovnává teplotu, tzn. dává teplo, když je chladno, a chladí, když je teplo.

Hedvábí by mělo být ošetřováno stejně jako vlna. Při sušení se vyhněte dlouhodobému přímému slunečnímu záření, protože vlákno může být křehké a ztratit pevnost.

 

ENGEL – Organická GOTS bavlna

Rostliny bavlny, které Engel používá při výrobě, rostou v tropických a subtropických podnebích. Bavlna je velmi šetrná k pokožce a může absorbovat až 20% své vlastní hmostnosti ve vlhkosti a odvádet ji od těla. Bavlna je odolná vůči potu a příjemně hladká, přičemž je i velmi pevná.

Přírodní bavlněné tkaniny jsou také antistatické a odolné proti molům.

Výrobky z organické bavlny lze prát v pračce při vysokých teplotách.

DISANA – Organická Merino vlna

Certifikovaný organický standard GOTS společnosti Disana je tak vysoký, že je třeba analyzovat i oleje, které promazávají pletací stroje. Veškeré oděvy společnosti Disana (nejen příze) je certifikovány jako organické, můžete si být jisti, že jejich barvy jsou bezpečné pro děti, ekologicky nezávadné a že všechny bavlněné nitě a úpravy jsou také přírodní.

Veškerá certifikovaná organická vlna pochází z ovcí, které byly chovány ekologicky a s vysokými standardy na dobré životní podmínky zvířat. Dbámě vždy na to, aby žádná vlna nepocházela z farem, které provozují mulování.

Vezměte prosím na vědomí, že podle nařízení EU o označování není povoleno uvádět typ vlny, je povoleno pouze označení „100% vlna“ nebo „nová vlna“. Vlákno merino vlny je velmi jemné, měkké a pružné a většinu pokožky vůbec nesvědí. Ovcím Merino se obvykle daří v horských oblastech ve vysokých nadmořských výškách a jejich vlna přirozeně skvěle udržuje tělo v pohodlí v širokém rozsahu teplot. Vlna (a tím i vlna Merino) má mnoho výhod.

Merino vlna je skvělou volbou pro kojenecké a dětské oblečení, stejně jako pro sportovní oblečení, protože je jemnější než většina ostatních vln. Je přirozeně pružná (což ji dělá měkčí) a má těsné zvlnění, což jí umožňuje zachytit více vzduchu, díky čemuž je oblečení lehčí a měkčí při stejné vynikající izolaci.

Bylo také prokázáno, že vlna Merino absorbuje UV záření v celém rozsahu spektra a poskytuje výbornou lehkou ochranu proti slunci i v létě.

 

DISANA – Organická GOTS bavlna

Jedná se o organickou bavlnu s GOTS certifikací. Biobavlna se pěstuje bez použití chemických hnojiv a je zdravější pro životní prostředí. Redukované zpracování bavlny má také za následekkvalitnější bavlnu, která je jemnější k pokožce.

Součástí ekologické certifikace jsou normy, které zajišťují dobré životní podmínky těch, kdo se podílejí na zemědělství a výrobě oděvů, takže si můžete být jisti, že na cestě nebyl nikdo vykořisťován.

Když se dotknete organické bavlny, ucítíte rozdíl v kvalitě – je pro nás potěšení zacházet s tak příjemným materiálem a vy víte, že je to bezpečné pro vaše dítě a jemné a vyživující pro vaši rodinu.

 

Péče o organickou bavlnu:

Vyperte svou organickou bavlnu na 30 °C na program bavlna.

Během prvních pár praní může dojít k malému sražení, ale oblečení je o něco větší, aby se tomu přizpůsobilo. Usuště na vzduchu a v případě potřeby znovu vytvarujte za vlhka.

Doporučení: Aby vám oblečení vydrželo déle, vždy ho sušte raději na vzduchu než v sušičce.

GRÖDO – Organická GOTS bavlna

Organická bavlna Grodo je 100% GOTS certifikována IMO. Biobavlna se pěstuje bez použití chemických hnojiv a je zdravější pro životní prostředí. Redukované zpracování bavlny má také za následek delší střiž, kvalitnější bavlnu, která je k pokožce jemnější.

Součástí ekologické certifikace jsou normy, které zajišťují dobré životní podmínky těch, kdo se podílejí na zemědělství a výrobě oděvů, takže si můžete být jisti, že nebyl nikdo vykořisťován.

Na první dotek ucítíte rozdíl v kvalitě u organické bavlny – je pro nás potěšení zacházet s tak příjemným materiálem a vy víte, že je to bezpečné pro vaše dítě a jemné a vyživující pro vaši rodinu.